H.T.EGiTiMKOÇU DERS ÇALIŞMAYAN ÇOCUĞA AiLELER NASIL DAVRANMALI?

2014-06-10 10:17:00


Ders çalışmayan Çocuğa Aileler Nasıl Davranmalı ?

Öncelikle eşinizle Ya da ailedeki diğer yetişkinlerle bu fikrinizi konuşun ve bu konuda bir aile toplantısı yapmak istediğinizi söyleyin.

Aile içerisinde bir toplantı yaparak, Herkesin sorumluluklarından bahsedin, Öncelikle kendi sorumluluklarınızdan bahsedin. Aileye, çocuklara, işe vb. Örneğin ben anne olarak akşam yemeklerini hazırlarım

Daha sonra çocuklarınızın sorumluluklarından, neler yapabileceklerden bahsedin, Kardeşlerine, okuluna, ailesine vb. Çocuğunuza sorumluluklarını bulması konusunda yardımcı olun.

Her aile bireyinin sorumluluklarını mutlaka yazıyor olun ve bu kağıdı herkesin görebileceği bir yere asın.

Her hafta ailece toplanarak sorumlulukların yapılıp yapılmadığı ile ilgili tartışılmalıdır. Sorumlulukların ne kadarının yapıldığı, yapılamadıysa nedenleri , nasıl telafi edileceği, eklenecek yeni sorumluluklar Ya da çıkarılacaklar konuşulmalıdır. Ebeveynler o hafta yapmadıkları bir sorumluluk Ya da görev varsa mutlaka bunu konuşmalıdırlar bu çocuğu yapamadığı görevler konusunda motive etme açısından önemlidir.

Önemli Not: Bazı aileler, Çocuklarına sorumluluk vermekten kaçınır. Örneğin giysilerini onlar giydirir, derslerini neredeyse onlar yapar, oysaki bütün bunlar çocuğa iyilik yapmaktansa onun sorumluluk almayı öğrenmesini engeller. Sorumluluklar çocuklara hayatları ile ilgili becerileri kazanmaları için fırsat verir. Çocuğunuzun kendi işlerini yapabilceği şeyleri kendisi yapması oldukça önemlidir.

Çocuğunuzu bir sonraki günü planlaması için ona her gün yarın ne yapacaksın sorusunu sorun ve ertesi gününü planlaması için onu teşfik edin, günlerini doğru şekilde planlayamayan çocuklar görev ve sorumluluk bilincini geliştirmede zorlanırlar ve ileride derslere başlayamama, işlerini yarıda bırakma gibi olumsuz davranışlar geliştirebilir.

Günü planlama becerisini kazandırmak için; Mutlaka bütün planını kendisinin yapmasını sağlayın,bir çizelge oluşturup yarın ne yapacaksın, ne kadar zamanda, ve hangi zamanda ona zorlandığı planlamada yardım edeceğinizi söyleyerek destek olabilirsiniz.

Çocuğunuz plan yaptıktan sonra, ona planına mutlaka uyması için destek verin yorulması, yapamıyor olması bırakması için bahane olmamalı.

Önemli Not: Çocuğunuzun yaşının üzerinde bir beklentiye girmeden, yaşıyla doğru orantılı olarak görev ve sorumluluklar vermek çocuğun kendine güvenini kazanması ve yapabilceğine inanması açısından önemlidir. Aksi halde yapamayacağı görevler vermek kendi olan güveni sarsacak ve çocukta yetersizlik duygularını geliştiricektir.

Çocuğun motive olmasını sağlayın, kendi kendini motive edebilmesini sağlamaya çalışın,

Ders başarısı için ders öncesi ön hazırlık, derslerin tekrarlanması, dersin dinlenmesi yeterli olcaktır.

Çocuğun öğrendiği bilgileri kullanmasını sağlamak örneğin matematik becerisini kullanmasını para hesabi yaparak kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğun öğrendiği bilgilerin ne kadarını, ne şekilde kullanıp kendini değerlendirerek nerelerde hatalar yaptığı ve bu hataları ne şekilde düzeltebileceğini belirlemek ders çalışma alışkanlığının pekişmesi açısından önemlidir.

Önemli Not: Ailelerin her zaman hatırlaması gereken şey, her olumsuz davranışın düzelmesi zaman ve her olumlu davranışın kazanılması zaman ister ve bu zaman çocuğun özelliklerine ailenin çocuğa karşı olan tutumuna ve çocuğun içinde bulunduğu duruma göre farklılık göstermektedir.

Günlük Programda yaşanan zorluklar için;

haftalık ve aylık programlar yapın ve yazılı çizelgeden bunu takip edin

günlük yapılacaklar listesi tamamlandıktan sonra çocuğunuzu ödüllendirin ancak aşırıya kaçmayın

hatırladığı ve başardığı her davranış farkedilmeli ve bunu ne şeklide yaptığı sorulmalı böylece çocuk başarılarını tesadüf değil kendisi tarafından yapılan bir davranış olduğunu farkedecektir.

Büyük işleri mutlaka küçük parçalara bölün

unutulan Ya da aksatılan işler konusunda birdahaki seferi bu sorunlara karşılaşmamak için neler yapılmalı bu mutlaka konuşulmalıdır.

Çocuğun sürekli kurtarıcısı olmayın davranışlarının sonucu ile başedebilmeyi öğrenebilsin

Kızmak bağırmak yerine sorunu nasıl çözebileceğinizi konuşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın...

152
0
0
Yorum Yaz