H.T.EGiTiMKOÇU ÖĞRENME HIZINIZI ARTIRMA UYGULAMALARI

2014-06-08 23:36:00

     ÖĞRENME HIZINIZI ARTIRMA UYGULAMALARI

    Öğrenme hızınızı artırmak için şu uygulamaları denemekte fayda var.

1. Öğrenmek istediğiniz neyse onun için iyi bir sebebiniz olsun ve onun ne olduğunu bilin.

2. Öğrenmek aktif bir süreçtir ve şimdiki zamanda gerçekleşir. Şimdiki zamana odaklanıp öğrenmeyi gelecekteki belirsiz bir zamana ertelemeyin. 

3. Öğrenmeye tam olarak odaklanmak için gereken zamanı, ortamı, ruh halinizin nasıl olduğunu fark etmeye çalışın. Bunu geçmiş deneyimlerinizden sağlayabilirsiniz.

4. Kişiler yeni şeyler öğrenme riskini üzerlerine almak için kendilerini  cesaretlendirmelidirler. Bunu geçmişte çok zor olan bilgileri  öğrendiğiniz zamanları hatırlayabilirsiniz. Kendinizi, şımartmaya kaçmadan övmeli ve  yeni öğrenme sonrası kendinizi ödüllendirmenin yollarını bulmalısınız.

5. Öğrenmede başarılı ya da başarısız olabilirsiniz. Diyelim öğrenmeniz gereken konuda başarısız oldunuz. Cesaretiniz kırıldı. Hayal kırıklığına uğramış olarak onları yeniden deneme isteğini kolay kolay yakalayamazsınız. Düşünsenize bu tutumu çocukken de yapmış olsaydınız, her düşüş sonrasında pes edip emeklemeye devam etseydiniz şimdi yürüyemezdiniz. Çok kere düştünüz; ama ayağa kalkma cesaretini buldunuz. Eğer öğrenme sürecinde ilk denemede vazgeçerseniz, size söylenebilecek en güzel söz, “Küçük ve yürümek için çabalayan  bir çocuk kadar bile cesaretiniz yok.” olacaktır.

6. Kendinize gereğinden fazla baskı yapmayın. Sınırlarınızı tanıyıp bunları çok fazla zorlamayın. Çok iyi öğrendiğiniz dönemler kendiniz için bir mola vermesini bilin.

7. Kendinize dinlenme konusunda yardımcı olun. Vücudunuz harcadığı çabalar  sonrası yorgunluktan kurtulmak, yeniden güç toplamak ve  kendinizi tamir etmek için uykuyu önemseyin. Uzun ve derin bir uykuya daldığınızda, bu, bilinçaltına öğrenmiş olduğu bilgileri işlemesi için zaman tanımanızı sağlar. Unutmayın; zihinsel enerji için güç gerekir. Bunu uykuyla sağlayabilirsiniz.

8. İyi bir öğrenme  için kendi sınırlarınızda kurtulmalı, ön yargılarınızı çöpe atmalısınız. Pek kolay değil; ama onları zihninizde taşımaya gönüllü olmak inanın işleri zamanla daha da içinden çıkılmaz bir hale getirecektir.

9. Kendi  potansiyelinizi yabana atmayın. Hızlı ve çabuk öğrenen biri olduğunuza dair bir inanç geliştirin. Bir kez de bu inançla adım atın öğrenme yoluna.

10. İç diyaloglarınızın farkına varın. Daha etkili öğrenme hakkında neler yapabileceğinize, elinizden nelerin gelebileceğine dair kendi kendinize önerilerde, itiraflarda ve tavsiyelerde bulunun.

11. Öğrenme davranışınız ile kişilik arasında ayırım yapın. Bir başka değişle, kişinin bir konuda başarısız olması her zaman başarısız olacağı anlamına gelmez.. O anki davranışınız kişiliğiniz değildir. 

12. Her öğrenme sonrasında neleri çok iyi yaptığınızı ve neleri daha iyi yapabileceğinizi bir kağıda yazın, yakın bir arkadaşınıza söyleyin veya kendi kendinize itiraf edin.

13. Öğrenme sürecinde hatalarınız konusunda iyimser olun. Hatalarınızı öğrenme sürecindeki yanlışlarınızı yakıt gibi kullanın. Kulak verirseniz eğer, aynı yere toslamamak için ne kadar hız yapmanız ve nereye yönelmeniz gerektiğini size fısıldayacaklardır. 

14. Kendinize öğrenmek için gerekli zamanı verin. “Vakit yetişmeyecek.” ya da “Bu kadar sürede hiçbir şey öğrenemem.” gibi fikirleri arkanızda bırakmaya gayret edin. 

15. Öğrenme zamanında mümkün olduğuna fazla duyunuzu sürece katın. Gözlemleyin, dinleyin, materyalleri kullanın, onlara dokunun, size öğrendiklerinizi hatırlatacak tadlar deneyin, öğrendiklerinizi sesli olarak tekrarlayın, yüksek sesle kendinize ya da başkalarına okuyun, yazdığınız defterin veya okuduğunuz kitabın kokusunu hissedin.

16. Öğrenmiş olduğunuz bilgileri başkalarına anlatın. Öğretin. Böylece kendinizi sınamış olacaksınız, öğrettikçe öğrenmiş olduğunuzu görecek, kendi sesinizden tekrarlanan bilgiler daha akılda kalıcı olacaktır.

    Başarılar dilerim...

80
0
0
Yorum Yaz